Jak zmotywować do czytania ?

Ostatnio przeczytałem wspomnienia jednego z polskich powieściopisarzy który twierdzi, i ja mu wierzę, że by dobrze pisać trzeba dużo czytać. Gdy więc ktoś ma za cel zostać pisarzem, powinien czytać wszystko co mu wpada w ręce. Remigiusz Mróz, bo to jego wspomnienia miałem przyjemność przeczytać, wskazuje że by wyćwiczyć swój warsztat często sięga do literatury z górnej półki. Czyta dzieła takich pisarzy jak Bułhakow czy Fredro. Robi to jednak w ramach pracy nad swoim warsztatem.

Pytanie ilu uczniów ma ambicje by zostać pisarzami ? A tak ich się traktuje zmuszając do czytania lektur, na które w większości składają się z pozycje bardzo wymagające. Proponowana w podstawie programowej literatura obecnego ucznia, przy tym co ona ma obecnie na youtube, całkowicie nie interesuje.

Czytanie czegoś co ucznia nie interesuje zabija jego motywacje, by w ogóle czytać. I tak właśnie przez lektury szkolne nasze dzieci tracą motywacje do czytania. Wiem odważne. Ale szczerze. Czy „Balladyna” jest w stanie zainteresować moją 14 letnią córkę ? Pytałem – zdecydowanie nie. Quo Vadis ma natomiast 800 stron a Sienkiewicz nie pisał językiem, który łatwo się czyta – pytam więc ilu uczniów je przeczyta? Takie pomysł na wzbudzanie czytelnictwa wśród młodzieży ma obecnie szkoła i realizowana w niej podstawa programowa. I to wiemy nie działa.

Moje dzieci czytały mało – a jak już to tylko w necie. Ciągle im powtarzałem – musicie czytać. To rozwija słownictwo, eliminuje błędy ortograficzne i daje wam możliwość samodzielnego zdobywania wiedzy. Nic to moje gadanie oczywiście nie dało. Dlaczego tak trudno obecnie zmotywować do czytania?

Motywacje można opisać w bardzo prosty sposób:  by coś zrobić musisz mieć odpowiedniej wielkości , CO JA Z TEGO MAM?

Co więc daje czytanie dla samego czytania? Patrząc na powyższą definicje właściwie – NIC. A takie właśnie komunikaty kierowałem do swoich dzieci. Nic dziwnego, że nie działało. Zmieniłem więc strategie a w zasadzie dopasowałem ją do obecnych realiów. Skoro czytamy dużo w sieci, to co powoduje, że wybieramy jedne treści a odrzucamy inne? CIEKAWOŚĆ – temat musi być dla nas interesujący.

Przykładowo, młody chłopak marzy o karierze piłkarza. Ma swojego idola, jest nim Messi. Już rodzice powinni stworzyć mu możliwość przeczytania czegoś właśnie o tym piłkarzu. Poza podrzuceniem książki warto powiedzieć dlaczego powinien to przeczytać ? Skoro dziecko jest zafascynowane Messim to można użyć argumentu : – jeżeli chcesz być jak Messi, to musisz wiedzieć co Messi robił by osiągnąć swój sukces. Czytaj więc jego biografie. Ten przykład sprawił się w realu jednym z rodziców, których dziecko nic poza piłką i meczami na świecie nie widziało. Zamiast takiego skierowanego działania mówimy dziecku – przeczytał byś coś. Ono odpowiada a co? – a my – no przecież jest tyle ciekawych książek.

Mój syn od zawsze interesował się dawną bronią. Szable, szpady, łuki, kusze to jest jego świat. Ja wiem, że wiele osób powiedziało by, że nie powinno się takich zainteresowań rozwijać. Ja jednak widziałem w tym zainteresowaniu szanse na przekazanie mu prawdy, że NAJLEPSZYM SPOSOBEM BY ROZWIJAĆ SWOJE ZAINTERESOWANIE JEST CZYTANIE NA TEN TEMAT WSZYSTKIEGO CO WPADA CI W RĘCE. Kupiłem więc Album Husaria Polski. Wertował go chyba bite 2 miesiące opowiadając wciąż różne szczegóły. Tata a wiesz że… i zaczynał się monolog. Ja zgodnie z metodą FEYMANA, zadawałem mu proste pytania do tego co mi prezentował. Pytałem: a dlaczego Husarzy mieli skrzydła jak ptaki, a czy nie bali się jadąc na koniu, że nadzieją się na swoje ostre szable. Wtedy najczęściej referował co wie, ale równie często wracał do lektury by mi potem odpowiedzieć na moje pytania.

Także po pierwsze trzeba określić wąskie zainteresowanie naszego dziecka a następnie podrzucić mu książkę. Jeszcze lepszym sposobem jest kupić niby dla siebie książkę, która interesuje nasze dziecko i zacząć ją czytać, ale tak by ono to widziało. Gwarantuje ci, że ci tą książkę prędzej czy później zabierze i samo zacznie czytać. A o to przecież chodzi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s