Co zrobić by dziecko potrafiło w szkole to czego nauczyło się w domu ?

Dość często słyszę od rodziców – nasze dziecko w domu potrafiło wszystko – niestety w szkole już nic. Coś nie tak chyba z tą szkołą?

Myślę, że każdy z nas doświadczył takiej sytuacji, gdy na sprawdzianie dopadło nas coś na wzór „czarnej dziury niewiedzy” – coś przez co nic nie potrafiliśmy z siebie wtedy wykrzesać. Zabawne (albo tragiczne), że dopiero po wyjściu z klasy ta cała wiedza w jakiś magiczny  sposób wracała i wszystko sobie przypominaliśmy. Dlaczego tak się dzieje?

Odpowiedzi może być wiele, ale najtrafniejsza to ta, którą obserwujemy w czasie nauki języka obcego. Otóż to, że masz opanowane słownictwo i gramatykę nie oznacza jeszcze, że potrafisz się sprawnie w danym języku komunikować. Do tego potrzeba praktyki – specjaliści mówią, że trzeba ten język z nas „wyciągnąć”. Dlatego korzystamy z native speakerów, z którymi często jedynie rozmawiamy.

Tą samą metodę warto zastosować w nauce nie tylko języków obcych, ale każdego rodzaju wiedzy. Należy nauczyć się „sprzedawania” tego co już wiemy -potrafimy.

By to osiągnąć zaproponuje ci metodę Feymana. Feyman był noblistą – akademickim nauczycielem fizyki znanym z tego, że potrafił wspaniale tłumaczyć swoim studentom często bardzo trudne zagadnienia takimi słowami, że każdy potrafił to zrozumieć.  Feyman kierował się  maksymą innego wspaniałego fizyka Alberta Einsteina, który powiedział wprost, że jeżeli czegoś nie potrafisz wytłumaczyć w kilku prostych słowach znaczy że tego nie rozumiesz.

Feyman wskazał natomiast:

Nie możesz w czasie nauki oszukiwać siebie, że coś wiesz gdy tak nie jest – pamiętaj, to właśnie ty jesteś pierwszą osobą, którą najłatwiej będzie ci oszukać.  

A wiec to, że nie potrafimy czegoś na sprawdzianach czy egzaminach wynika najczęściej z tego, że mieliśmy mylne przeświadczenie, że coś wiemy, potrafimy.

Metoda feymana eliminuje właśnie to mylne przeświadczenie i składa się z kilku prostych kroków:

W pierwszym,  wpisujemy na kartce temat tego czego będziemy się uczyć. Następnie robimy do niego własne notatki. Jeżeli jako metody sporządzania notatek użyliśmy Map Myśli to wspaniale, gdyż temat mamy wpisany na środku, a od niego odchodzą najważniejsze, kluczowe informacje.

W kolejnym kroku, za zadanie mamy wytłumaczyć ten temat własnymi słowami drugiej osobie. Osobie, która nie posiada o nim jakiejkolwiek wiedzy. Feyman zalecał by wyobrazić sobie, że tłumaczymy dziecku.

Tłumacząc dany temat zwróć uwagę na elementy, których nie potrafisz  w przystępny, łatwy sposób wytłumaczyć. Gdzie się gubisz i czujesz, że coś ci do końca nie pasuje czegoś nie wiesz. To są właśnie te treści, które musisz zgłębić. Najlepiej wtedy wrócić do materiału, z którego się uczyliśmy lub poszukać innych źródeł.

I tu ukazuje się kolejny plus notatek w formie map myśli – dają się one w łatwy sposób rozwijać – dzięki czemu bez problemu możesz dopisywać do nich kolejne informacje.

Po tym jak uzupełnimy braki i dopiszemy je do naszej notatki powracamy z powrotem  do etapu  tłumaczenia. Pamiętajmy – osobie, która  z założenia  nic na ten temat nie wie. Uczeń może sobie wyobrazić, że tłumaczy młodszemu koledze. Jako rodzice możemy udawać, że na dany temat nic nie wiemy.

Gdy uda nam się już w przystępny i zrozumiały sposób wytłumaczyć dany temat, to wtedy proponuje by jeszcze, ostatni raz przyjrzeć notatkę i sprawdzić, czy aby nie zawiera ona trudnych terminów.  Jeżeli zawiera – to uprość je jak tylko możliwe. I także komuś je wytłumacz – pamiętaj laikowi.

Kluczem  metody jest prostota. Jeżeli potrafisz coś w prosty sposób wyjaśnić, nie używając przy tym trudnych terminów, których twój rozmówca nie rozumie, oznacza że zarówno posiadasz na dany temat wiedzę jak i jest ona dla ciebie w pełni zrozumiała.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s