Czym są haki pamięciowe?

Zastany przez nas świat był chaosem. Dlatego jako ludzie musieliśmy go poukładać. Od czego zaczęliśmy? Od nazwania tego co nas otacza, a więc od stworzenia nazw i pojęć. Patrząc na drzewo widzisz drzewo. Ja też patrząc na drzewo stwierdzam: to drzewo. A więc obraz drzewa jest dla nas tym samym pojęciem. Gdybym więc poprosił Cię byś wspiął się na jakieś konkretne drzewo i niestety byś z niego spadł i się poturbował, to jestem pewny, że akurat to nieszczęsne drzewo zapamiętasz do końca życia. A więc Twoje doświadczenie upadku z drzewa połączyło by się z tym konkretnym drzewem. Czym jest to drzewo, gdy spojrzymy na nie przez pryzmat technik pamięciowych? Jest twoim Hakiem Pamięciowym.

Hak pamięciowy to pojecie, którego jesteśmy pewni na 100%. Hakiem może być więc informacja co znajduje się z prawej strony twojego łóżka (wstając codziennie rano jestem pewny, że wystarczająco razy się na ten przedmiot napatrzyłeś). Hakiem może być pierwsza część naszego ciała – gdy liczymy od dołu będzie to stopa. Hakiem może być przystanek, z którego jedziesz do pracy. Haki to pojęcia, które znamy, które nas otaczają, ale tylko te które znamy na tyle dobrze, że jesteśmy ich całkowicie pewni.  Dla małego dziecka, które uczy się dopiero części ciała hakiem nie będzie więc jego stópka. Ono dopiero poznaje pojęcia związane ze swoim ciałem. Dopiero za kilka lat dla tego dziecka pojęcie stopy będzie oczywiste i będzie go ono pewne na 100%. Wtedy to pojęcie stanie się z punktu widzenia technik pamięciowych – hakiem. Dlaczego nazwa haki pamięciowe? Ja wyobrażam sobie to tak, że mogę na nich zahaczyć nową nieznaną jeszcze mi informacje. Czyli połączyć to co jest dla mnie oczywiste z nowym jeszcze mało mi znanym. Zahaczyć jedno o drugie.

Metoda haków ta kluczowa technika pamięciowa oparta już na doświadczeniach starożytnych Greków. Legenda głosi, że została odkryta przez przypadek przez greckiego poetę Symonidesa, który pewnego razu poszedł na ucztę gdzie miał bawić gości recytując z pamięci stworzone przez siebie utwory.

Gdy wyrecytował z pamięci już to co miał na wieczór zaplanowane,  wyszedł i właśnie wtedy  doszło do tragedii – zawalił się sufit zabijając wszystkich zgromadzonych gości. Tragedia była tym większa, że zacni goście nie tylko ponieśli śmierć, ale też niemożliwa okazała się identyfikacja ich ciał. Jednak kiedy Symonides stał już na zewnątrz, jako jedyny ocalały ,zamknął oczy i uświadomił sobie, że oczyma wyobraźni widzi wszystkich gości na uczcie. Widzi dokładnie gdzie siedzieli, gdy on recytował swoje wiersze a oni słuchali. Zebrał więc bliskich ofiar i wskazał im ciała ukochanych osób. A więc hakami pamięciowymi stały się w tym przypadku konkretne miejsca gdzie siedzieli goście. Symonides przy wskazywaniu ciał zmarłych kierował się więc hakiem pamięciowym, którym było konkretne miejsce w sali.

W tym miejscu chciałbym, żebyś zwrócił uwagę na sam mechanizm metody haków. Otóż zawsze musimy mieć po pierwsze informacje jakiej jesteśmy na 100% pewni (hak pamięciowy) i potem z tą informacją kojarzymy kolejną (nową jeszcze nam nieznaną). Hakiem w skojarzeniu Symonidesa było konkretne miejsce na sali – ono nie podlegało zmianom – było stałe. Natomiast ludzie słuchający jego utworów mogli zająć różne miejsca na sali. Byli więc nowymi informacjami, które pamięć Symonidesa powiązała z jego niezmienną wizualizacją sali.

I tu dochodzimy do bardzo ważnego aspektu haków pamięciowych. Otóż haki pamięciowe porządkują naszą wiedzę. To porządkowanie wiedzy w naszej pamięci długotrwałej jest dla nas bardzo ważne ponieważ, gdy uczymy się, to nowe  informacje najczęściej nie są w formie uporządkowanej. I wtedy to na nas uczących się spoczywa obowiązek uporządkowania ich do odpowiedniej struktury, przyjaznej naszej pamięci długotrwałej. Najprostszą formą uporządkowania jest nadanie pojęciom kolejności za pomocą liczb. A więc przykładowo Noteć to siódma najdłuższa rzeka polski. Jednak liczby same w sobie są dla naszego umysłu całkowitą abstrakcją i dlatego nie spełniają kryterium haku pamięciowego. Nie możemy ich więc użyć jako haków. By stały się hakami musimy zamienić je na coś charakterystycznego i w pełni nam znanego. Coś co z łatwością będziemy w stanie wizualizować.

Gdy przyjrzysz się cyfrze siedem to bez problemu dostrzeżesz, że jest ona podobna do kosy. Pojęcie kosy jest nam wszystkim całkowicie znane. Z powodzeniem hakiem cyfry 7 może być więc dla nas kosa.

Teraz wystarczy skojarzyć Noteć z kosą i gotowe. Chwileczkę. Noteć to też abstrakcja więc ja też zamieńmy na coś znanego Noteć – Notes. Wyobraź sobie, że przecinasz kosą swój notes. Zobacz to.

W metodzie haków to samo robi się z pozostałymi cyframi tworząc z nich system haków pamięciowych. Dzięki takiemu systemowi uczeń może nowe informacje porządkować co znacznie ułatwia zapamiętywanie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s