Nagrodź siebie – zasługujesz

Gdy zbyt mocno przymuszamy siebie do czynności, na które po prostu nie mamy ochoty to wchodzimy w rolę tyrana wobec swojej osoby. Stajemy się w jakimś stopniu niewolnikiem samych siebie.

Dlatego by nie dopuścić do takiej patologicznej relacji z samym sobą spróbuj ze sobą ponegocjować. I gdy do wykonania masz zadanie, na które nie masz ochoty poszukaj przeciwwagi – czegoś co było by w zamian za włożony trud.

Nagrody są najlepsze gdy są mało fizyczne. A więc nie obiecuje sobie że jak zrobisz to i to coś sobie kupisz. Dlaczego? Przyczyna jest prosta ważniejsze wspomnienia niż posiadane przedmioty. Zauważ że twoja radość z posiadanych przedmiotów dość szybko mija. Coś co dziś jest dla ciebie super jutro traci juz swój blask. Za to wspomnienia jeżeli są super to nie blakną.

Gdy kupowałem swój pierwszy samochód pamiętam jak sprzedawca powiedział, że tak samo jak się teraz ciesze z zakupu tak samo kiedyś będę się cieszył ze sprzedaży. Miał racje.

Dlatego nagradzanie siebie przedmiotami uważam za zbyt mało pomysłowe by mogło spełnić odpowiednią rolę w motywacji. Poza tym jest to mało praktyczne. Kupować sobie – tylko co – kolejny problem zamiast nagrody.

Jak negocjować z sobą. Przypuśćmy, że masz do wykonania trzy wymagające zadania. Spisze je na kartce lub w kalendarzu – nabiorą mocy sprawczej. Następnie ustal hierarchie i zajmuj się tym, które uznasz za najważniejsze. Od razu jednak ustal, że wykonanie kolejnego będzie uzależnione od tego jak ci pójdzie z tym pierwszym. Gdy więc pierwsze zadanie spowoduje, że twoje siły mentalne sięgną dna nie ma mowy byś od razu zajmował się kolejnym zadaniem. Nigdy tak nie rób.

Nie zamierzasz się zażynać. Widziałem zbyt wielu ludzi, którzy nie baczyli na siebie, parli wciąż do przodu by po prostu przykro skończyć. Także skup swoje siły na pierwszym zadaniu i oceń po jego ukończeniu swoje siły psychiczne. Gdy są wystarczające to i tak zrób sobie krótka przerwę np. zjedz coś napij się herbaty. Gdy jesteś wypompowany pierwszym zadaniem wtedy czas na negocjacje z samym sobą. Co dalej. Oceń jak bardzo jesteś zmęczony. Ustal co możesz zrobić by poczuć się lepiej czyli zregenerować swoje siły. Może to być spacer a może muzyka albo drzemka. I to jest poniekąd nagroda za twój wysiłek. Nagrodą jest traktowanie siebie samego jako kogoś cennego. Kogoś kto zasługuje po pierwsze na odpoczynek a po drugie na bycie osobą szczęśliwą. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s