Test cierpliwości

Test MARSHMALLOW przeprowadzono już dość dawno bo w latach sześćdziesiątych na amerykańskim uniwersytecie Stanforda. Jak wielkim okazał się odkryciem wyszło na jaw dopiero 20 lat później gdy badani, którzy w chwili testu byli dziećmi stali się dorosłymi. 

Cały test był bardzo prosty – otóż każdemu dziecku uczestniczącemu w badaniu dawano JEDYNIE możliwość dokonania wyboru: 

Zjedzenia NATYCHMIAST jednej sztuki pianki MARSHMALLOW.

lub

ODCZEKANIA 15 minut i możliwość skonsumowania dwóch sztuk pianki MARSHMALLOW.

Test z piankami MARSHMALLOW wymagał od dzieci wykazania się  samokontrolą w odraczaniu gratyfikacji. Oczywiście jedne dzieci zjadały piankę od razu w ogóle nie czekając, ale była też grupa, która potrafiła wytrzymać całe 15 minut tylko po to  by otrzymać dwie sztuki pianki zamiast jednej.

To co najciekawsze w teście MARSHMALLOW to przyszłe losy tych co konsumowali od razu oraz tych którzy wykazali się cierpliwością w oczekiwaniu na gratyfikacje. 

Otóż ci, którzy potrafili odroczyć gratyfikacje radzili sobie znacznie lepiej w dorosłym życiu. Osiągneli lepsze wykształcenie, zdecydowanie rzadziej sięgali po niebezpieczne używki, oraz odznaczali się znacznie niższym wskaźnikiem masy ciała.

Jak więc możemy wykorzystać wyniki testu MARSHMALLOW w wychowaniu naszych dzieci:

1. Trenuj odraczanie gratyfikacji. Być może Twoje dziecko działa kompulsywnie ponieważ nigdy nie stworzyłeś mu warunków na odroczenie gratyfikacji. W takim przypadku stwórz świadomie sytuacje gdzie dziecko może wykazać się silną wolą by uzyskać gratyfikacje.

2. Nie wzmacniaj zachowań kompulsywnych. Jeżeli dziecko robi ci awanturę w sklepie bo coś chcę tu i teraz -nigdy nie ulegaj. Oczywiście łatwo powiedzieć, gdy publika patrzy jak wręcz na siłę wyciągasz ze sklepu swoją pociechę, ale trudno przecież robisz to dla jego dobra. Gdy ulegniesz i kupisz to o co dziecko robi ci awanturę to po pierwsze sam zaprezentujesz utratę samokontroli a po drugie uczysz zachowań kompulsywnych. Przecież kupiłeś by dało ci spokój. 

3. Stawiaj przed swoim dzieckiem długoterminowe cele. Wybierz wraz z nim JEDNĄ aktywność, nad która będzie pracować. Może to być oczywiście sport, ale warto być może pomyśleć o czymś bardziej twórczym – kreatywnym. Bardzo ważne jest by dziecko osiągnęło w wyniku tej aktywności jakiś ważny dla niego wymierny rezultat, z którego to ono będzie dumne.

Co ciekawe niektóre z dzieci, które przeszły Test MARSHMALLOW wcale nie konsumowały pianek po tym jak udało im się odczekać 15 minut. Otóż  zabierały one pianki ze sobą do domu by tam pochwalić się rodzicom ze swego osiągnięcia. Pianki były więc dla nich pewnego rodzaju trofeum – patrzcie panuje nad swoim życiem.  

Na koniec życzę ci satysfakcji z chwil, gdy rozpoznasz w swoim dziecku umiejętność odraczania gratyfikacji a więc samokontroli. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s